Get Adobe Flash player

Zwyciężyło KGW Brzuśce

Dnia 9 lipca 2016 roku  na placu rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich gmina Pelplin odbył się XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

Organizatorem Turnieju było Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet, Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizaci Rolniczych w Gdańsku.

Turniej wspierali: Starostwo Powiatowe w Tczewie, samorząd Gminy Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy, Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Gniewie i Pelplinie oraz liczni sponsorzy.

Celem Turnieju była  integracja środowiska wiejskiego, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, pobudzanie aktywności wśród mieszkańców oraz kultywowanie tradycji.

Turniej organizowany pod patronatem Starosty Tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego.

Prowadzenie Dorota Piechowska, oprawa muzyczna Wiesław Igielski.

Dorota Piechowska powitała przybyłych samorzadowców, sponsorów i gości oraz mieszkańców.

Otwarcia Turnieju dokonali: Piotr Hałuszczak prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku wraz z Krystyną Gierszewską przewodniczacą Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich i prezes Kociewskiego Forum Kobiet, która z okazji XX lecia przypomniała krótką historię Turniejów Powiatowych. Początkowo odbywały się one w Bielawkach w gm. Pelplin, potem kilkanaście lat w Bukowcu gm. Subkowy. Teraz chcemy wędrować po pięknych wioskach powiatu tczewskiego, poznawać bliższe i dalsze okolice, bawić ich mieszkańców, odwiedzać nowe i wyremontowane świetlie, prezentować niezwykłe umiejętności, talent i radość pań z Kół Gospodyń Wiejskich szerszemu gronu odbiorców – powiedziała pani Krystyna.

Szczególnie głośno witano bohaterki XX Turnieju czyli panie reprezentujące;

KGW Brzuśce (gm. Subkowy)

KGW Czarlin (gm. Tczew)

KGW Międzyłęż (gm. Pelplin)

KGW Morzeszczyn (gm. Morzeszczyn)

KGW Rakowiec (gm. Gniew)

Przed przystąpieniem do rywalizacji minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego senatora Andrzeja Grzyba, wielkiego promotora i miłośnika Kociewia, który często uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez Kociewskie Forum Kobiet.

Pracę w jury podjęli: Piotr Hałuszczak – przewodniczący oraz Małgorzata Krauze i Justyna Dziel.

Panie z KGW powiatu tczewskiego zmierzyły się w pięciu konkurencjach, które od wielu lat opracowuje Piotr Hałuszczak przy współpracy z pomorskimi gospodyniami. W tym roku były one nastepujace:
1. Kulinarna - „Ciasto z owocami”

2. Edukacyjna - „Pokolenia”

. Moda - „Kreacja-inspiracja”

4. Wokalna – piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Jak nie my to kto”

5. Taneczna - „Z bajki”

W pierwszej konkurencji „Ciasto z owocami” oceniano smak i wygląd estetyczny. Był zielony tort jak leśny mech z jagodami, kruche ciasto z wiśniami i płatkami migdałowymi, ciasto jagodowe z kremem i jagodowe z pianką oraz ciasto z wiśniami i galaretką. Wszystkie ciasta wygladały smakowicie.

Drugą konkurencja edukacyjna – „Pokolenia”, to tablica na której prezentowano różne historie. Np. KGW z Czarlina za pomocą fotografii opowiedziało historię jednego gospodarstwa prowadzonego od 1936 roku. KGW z Brzuśc sięgnęły do roku 1888 i na planszy z budynkiem szkoły poprzypinały zwinięte torebki ze zdjęciami swoich dziadków, rodziców, dzieci i wnuków, którzy uczęszczali do tej szkoły. KGW Miedzyłęż opowiedziało historę kolejnych pokoleń wsi, które miały własny czas, chciały zmieniać świat i miały własny głos, ale razem tworzyły i tworzą przyszłość swojej wsi. O swojej krótkiej, bo trwajacej zaledwie rok działalności opowiadały za pomocą swojej planszy panie z KGW Rakwiec. KGW z Morzeszczyna zaprezentowało los jednej wielopokoleniowej rodziny.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie powiatowego etapu konkursu „Piękna wieś pomorska 2016” i wreczenie nagród zwycięzcom.

Kiedy nadszedł czas na trzecią konkurencję zaczął padać deszcz i wszyscy przemieścili się do świetlicy wiejskiej. Konkurencja moda „Kreacja-inspiracja” wzbudziła wśród widzów wielkie zainteresowanie i zachwyt. Kiedy pierwsza modelka z Morzeszczyna zaprezentowała kreację z lat 20-30 ubiegłego wieku brawa nie miały końca i właściwie wcale nie milkły, a wręcz przeciwnie. Kiedy wychodziła kolejna modelka reprezentująca następne KGW oklaski znowu nasilały się. W zachwyt wprowadzała kreacja z kapeluszem i trenem u sukni, którą z gracją prezentowała pani z Czarlina. Do roku Mickiewicza nawiązywała biała, zwiewna kreacja prezentowana przez KGW Brzuśce. Ineresująca była sukienka, buty, kapelusz i torebka z szarego papieru wykona przez KGW Miedzyłęż, której inspiracją był ekologiczny styl życia. Inspiracją stroju wykonanego przez KGW Rakowiec był Czerwony Kapturek.

Czwarta konkurencja to piosenka kabaretowa z incsenizacją „Jak nie my to kto”. Z za chmur wyszło słońce i ponownie przeniesiono się na plac przed swietlicą. Tu ponownie można było przekonać się o zdolnościach aktorskich, pomysłowości i poczuciu humowru aktorek Turnieju. Ciekawe, z życia wzięte, ale zarazam zabawne teksty piosenek opowiadających o tym „jak nie my to kto”: ugotujemy, nauczymy, wychowamy młode pokolenie interpretowano w rytm popularnej muzyki połaczonej z inscenizacją.

Piąta konkurencja taneczna pt. „Z bajki” wzbudziła podziw. Plac rekreacyjny zamienił się w bajkowy świat, a na parkiecie z kostki brukowej pojawili się goście z Madagaskaru, Smerfy, Czerwony Kapturek, Kopciuszek oraz bohaterowie wiersza „Rzepka” w greckich rytmach Zorby.

Po wyrównanej rywalizacji punktacja przedstawia się następująco:

24 punkty – KGW Brzusce

21 punktów – exaequo KGW Czarlin i Międzyłęż

19 punktów – KGW Morzeszczyn

18 punktów – KGW Rakowiec

Następnie wszystkim występującym KGW wręczono nagrody od organizatorów i sponsorów. Nagrody wręczyli także wójtowie i burmistrzowie, a zwycięskie KGW z Brzuśc z rąk Piotra Łagi dyrektora Miejksiego Ośrodka Kultury w Pelplinie otrzymało puchar i reprezentować będzie powiat tczewski na Wojewódzkim Turnieju KGW , który odbędzie się w pierwszą sobotę po Wielkanocy 2017 roku w Luzinie powiat wejherowski.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspaniałą zabawę.