Get Adobe Flash player

Zaproszenie na Kociewie

Zapraszamy na Kociewie! Zapraszamy do odwiedzenia, poznania i przeżycia Łagodnej Krainy. Nasza mała ojczyzna, to jeden z regionów etniczno-kulturowych Pomorza. Obszar ten zamieszkuje około 340 tys. ludzi, którzy stanowią ważną grupę społeczną Polski Północnej. Zajmuje on około 3,5 tys. km powierzchni, z czego blisko 80 % leży w województwie pomorskim - powiaty starogardzki i tczewski w całości i fragmenty powiatów gdańskiego, kościerskiego oraz chojnickiego. Pozostała część znalazła się w województwie kujawsko-pomorskim: to spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Żyjemy szczęśliwie i czekamy na Was nad wijącymi się po tej ziemi wstęgami naszych rzek: Wierzycą, Wdą (którą zwiemy Czarną Wodą) i okalającą Kociewie do wschodniej strony Wisłą. Wypatrujemy Was z przystani i dziewiczych brzegów naszych licznych, sielskich jezior. Wpatrujemy się w dal w oczekiwaniu na Was z usianych w naszych stronach rozlicznych wzgórz i pagórków.

Czekamy na Was pośród ogromnych połaci sosnowych borów, pośród gęstwin leśnych, bukowych ostępów. Oprócz nas przywita Was nieskażona dotykiem XXI wieku fauna i flora oraz łagodny, przyjazny odwiedzinom o każdej porze roku klimat.

Nadwiślańska kraina, ukryta w tej chwili jeszcze jedynie w Waszych dłoniach, a otwarta wraz ze wszystkimi swymi mieszkańcami na prawdziwe i pełne Wasze odkrycie, posiada wielowiekową tradycję, której świadectwem są liczne zabytki architektury, a także twórczość ludowa, gwara i regionalna kuchnia.

Drogowskazem niech będą dla Was wabiący na Kociewie blask ognia rozpalanego nocą na szczytach wież średniowiecznych zamków, oświetlone kandelabrami sale balowe rozlicznych pałaców, dworów, dworków i pałacyków, a spragnieni wrażeń smakowych niech pozwolą się prowadzić zapachom naszych rodzimych specjałów.

Szczęśliwą podroż niech zwiastują Wam pielęgnowane w kociewskiej tradycji niezwykłe miejsca kultu, refleksji i zadumy.

Kociewie to kraina z niepowtarzalnymi krajobrazami, dziedzictwem historycznym, oryginalną kulturą ludową, zamieszkała przez ludzi zawsze pogodnych duchem.

To gościnna ziemia – znajdziecie tu spokój, ciszę, a spędzone chwile długo będą budzić wspomnienia.

 

Zapraszamy do nas - odkryjcie Kociewie dla siebie i dla innych!
Będziemy mieli o czym ze sobą rozmawiać.
Najważniejsze, że będziemy ze sobą rozmawiać.
Łagodnie.
Kociewie „Łagodna Kraina” zaprasza!

 

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE