Get Adobe Flash player

WIZYTA STUDYJNA DO "GARNCARSKIEJ WIOSKI"

Wizyta studyjna odbyła się w sobotę dnia 23 listptada 2013 roku. Wzięło w niej udział 40 beneficjentek. Wyjazd był podsumowaniem trwajacego od lutego 2013 roku projektu "Akademia Tradycji Kociewskich" realizowanego przez Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Powiatem Tczewskim. Celem wizyty było zdobycie wiedzy i doświadczenia nt. praktycznego funkcjonowania przedsiebiorstwa społecznego.

Wizyta w Garncarskiej Wiosce, znajdującej się na terenie małej wsi mazurskiej - Kamionka koło Nidzicy, pozwoliła utwierdzić uczestniczki projektu, że warto wykorzystać zdobyte umiejetności i wiedzę. Beneficjentki mogły dowiedzieć się jak to zrobić i zobaczyły jak udało się innym. "Garncarskia Wioska" jest dobrze funkcjonującym i modelowym przedsiębiorstwem społecznym na wsi, wzorem rozwoju dla innych regionów oraz przykładem partnerskiej inicjatywy na rzecz ekonomii społecznej. Firmę prezentowała pani Anna Krzyżak- Żuchowska prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Społecznego "Garncarska Wioska" Sp.z.o.o.

Przedsiębiorstwo funkcjonuje 6 lat,  zatrudnia 11 pracowników, współpracuje z zewnętrznymi podmiotami, twórcami ludowymi. Pracownicy wioski prowadzą trzy stale działające pracownie produkcyjne: garncarską, krawiecką  i papieru czerpanego. Prowadzą także warsztaty rzemieślnicze dla grup zorganizowanych bądź osób indywidualnych. Przedsiębiorstwo organizuje konferencje, szkolenia , jarmarki. Uczestniczy również w pokazach plenerowych, targach krajowych i międzynarodowych. Coraz więcej mieszkańców Kamionki i sąsiednich wsi angażuje się w prace "Garncarskiej Wioski", trwają nowe kursy nabywania umiejętności wykonywania ginących zawodów. W okolicznych wioskach tworzone są stowarzyszenia i firmy, które prowadzą działalność gospodarczą we współpracy z "Garncarską Wioską".

Następnie w ogrzanym wielkim namiocie piknikowym poczęstowano beneficjentki goracą zupką i obiadem pierogowym. Warto dodać, że pierożki - bardzo pyszne i kilku smakowe, na potrzeby "Garncarskiej Wioski" produkuje mieszkanka Kamoinki prowadząca swoją firmę po sąsiedzku.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie. Uczestniczki zobaczyły suszalnię ziół, mazurską kuźnię, jarzębinowy amfiteatr przyklejony do starej stodoły, gdzie odbywają się koncerty min. Bułata Okudżawy. Rajski Ogród, na który rozciąga się widok z amfiteatru, był kolejnym etapem wędrowki. Ogród  założony  jest na planie drzewa, którego „konary” są alejami łączącymi trzydzieści zakątków tematycznych. Uczestniczki podziwiały wrzosowisko, ogród wiatru, słoneczny, motylkowy, miłości oraz rajską górkę. Alejki mają długość 3,5 kilometra i umożliwiają podziwianie podczas spaceru około 4 tysięcy gatunków roślin. Powierzchnia ogrodu wynosi ok. 5 hektarów. Mimo jesiennej aury i dżdżystej pogody miło spacerowało się krętymi alejkami i po kamiennych schodach strumyków.

Po spacerze z dużym zainteresowaniem ogladano pokaz toczenia na kole garncarskim, a następnie odbyły się warsztaty rzemieślicze. Każda uczestniczka samodzielnie wykonała obrazek malowany na szkle lub dowolne wzory na glinianym dzwoneczku.

Beneficjentki odwiedziły też sklepik z rękodziełem, zaopatrzyły się w pierogi na wynos, wypiły gorącą kawę z glinianego kubka i dziękując za wizytę wyruszyły w drogę powrotną do domu.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
„Akademia Tradycji Kociewskich”