Get Adobe Flash player

VII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu” i jabłecznikowa uczta za nami.

 

W minioną sobotę 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna ,  pachnąca jabłkami impreza - VII Sympozjum Kulinarne – "O jeściu na Kociewiu". Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Wydarzenie dofinansowane przez Powiat Tczewski.

Co roku październikowej imprezie towarzyszą inne, kociewskie potrawy.  W tym roku królowały „JABŁKA”.

W sobotnie popołudnie w okoliach Domu Kultury snuł się zapach słodkich jabłek, bowiem  młodzież Tczewskiego Ekonomika witała przybywajacych gości  gorącymi jabłuszkami prażonymi  w miodzie i maśle. Słodkiej przkązce prosto z patelni, smażonej pod chmurką nie oparł sie nikt, a po skosztowaniu wszystkich gości zapraszano do sali widowiskowej.

Prowadząca program Magdalena Olszewska powitała obecnych, a wśród nich znamienitych gości Kazimierza Smolińskiego sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska, Stanisława Smolińskiego członka Zarządu  Powiatu Tczewskiego, gospodarza Gminy Subkowy wójta Mirosława Murzydło i przewodniczącego Rady Jacka Lisewskiego, Patryka Demskiego burmistrza Gminy Pelplin i przewodniczącego Rady Miejskiej Mirosława Chyłę, Piotra Lanieckiego wójta Gminy Morzeszczyn, księdza kanonika Feliksa Kameckiego proboszcza subkowskiej Parafii, Jerzego Cisewskiego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Piotra Kończewskiego dyrektora biura Lokalnej Organizacji Turystycznej w Tczewie, Marka Modrzejewskiego kierownika biura Lokalnej Grupy Działania „Wstega Kociewia”, Piotra Hałuszczaka i Józefa Turzyńskiego z Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Katarzynę Wieczonkowską z KGW Bobowo, Danutę i Adama Jareckich wieloletnich sadowników  z Subków, którzy  ofiarowali jabłka swoich sadów i wszyscy mogliśmy kosztować je w różnych potrawach sobotniej uroczystości. Owoce państwa Jareckich uświetniły całe wydarzenie nie tylko w kulinariach, ale także stanowiły uroczą scenografię tego święta. Witano również fundatorów nagród w konkursie kulinarnym Sylwię Chyła-Syldak  reprezentującą Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Wojciecha Dworakowskiego właściciela Pensjonatu „Brzozowy Park” w Tymawie.

Oficjalnego otwarcia Sympozjum dokonał wójt Gminy Subkowy Mirosław Murzydło.

Następnie poproszono obecnych o powstanie i przy akompaniamencie Kociewskiego Zespołu Regionalnego „Burczybas” odśpiewano hymn kociewski.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Entliczek Pentliczek” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Filialnej w Brzuścach, które przygotowała Małgorzata Pustkowska. Dzieci w uroczy sposób opowiedały historie robaczka, który nie chciał już jeść jabłek i marzył o befsztyku, a gdy wreszcie dotarł do miasta okropnie się rozczarował, bo w barze zamiast befsztyku serowano zupę jabłkową, knedle z jabłkami, duszone jabłka i w nenu była nawet jabłkowa babka... 

Tradycją październikowego święta są publikacje. Inicjatorka Sympozjum i prezeska Kociewskiego Forum Kobiet – Krystyna Gierszewska opracowała nową publikację „Kociewskie słodkości z jabłek”. Przypomina w niej ideę powstania sympozjum, wyjaśnia różnicę pomiędzy jabłecznikiem a szarlotką, ale przede wszystkim prezentuje przepisy na pyszne, królewskie ciasta z jabłkami, zupy, soki i desery, które udostępniły gospodynie z Kociewia. W książce - mówiła autorka, jest także krótki opi Gminy Subkowy i słowo profesor Marii Pająkowskiej –Kensik, która min. pisze: …Na jabłka można (i trzeba!) patrzeć "kulinarnie"! Kompot z jabłek nie jest szczególnie poszukiwany. Nasycić się można jabłkami w cieście i choćby pamiętać o BRZADZIE.

Następnie wygłoszono dwa referaty popularno-naukowe.  Pierwszy wygłosiła prof. Maria Pająkowska-Kensik pt.: „Od jabłka do brzadu – językowo – kulturowy obraz z Pomorza”, a drugi wieloletni sadownik Adam Jarecki pt.: „Jak daleko pada jabłko od jabłoni czyli o jabłku inaczej”. Wsłuchiwano się w ciekawe opisy: jabłka w historii, nauce, kulturze ludowej, przetwórstwie domowym, przemysłowym oraz w kuchni. Prelegenci przypominali różne skojarzenia, przysłowia, ludowe piosenki, ciekawe opisy Jabłka jako starego symbolu płodności, znaku miłości (czerwone), symbolu wieczności (okrągły kształt), symbolu ziemi, czy też jako symbolu grzechu pierworodnego. Złote jabłko uchodziło za symbol nieśmiertelności,  a  jabłko monarsze jako  królewski (znak kuli ziemskiej) symbolizujący władzę nad światem.

Potem salę widowiskową wypełniła skoczna muzyka, głośne piosenki i frantówki Kociewskiego Zespołu Regionalnego „Burczybas” pod kierunkiem Wojciecha Górskiego.

Następnie przystąpiono do ogłoszenia wyników konkursu plastycznego „Skarby Kociewskich jabłoni” skierowanego do dzieci szkół podstawowych z Kociewia. Do konkursu wpłynęło 60 prac.                                                                                            

 Oto laureaci:

Kategoria I: Klasy 0-III

            I miejsce      -    Kinga Pustkowska – ZS w Subkowach Filia Brzuśce

            II miejsce     -    Dominka Rzepczyk – ZS w Subkowach Filia Brzuśce

            III miejsce    -    Emilia Zwiernik -  Szkoła Podstawowa w Rudnie

                                      Filip Grala-Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy

            wyróżnienia -    Stanisław Mokwa -  Zespół Szkół w Subkowach

                                -    Weronika Mokwa  – Zespół Szkół w Subkowach              

 Kategoria II -  Klasy IV-VI :

            I miejsce      -    Agata Drzewucka – Zespół Szkół w Subkowach

            II miejsce     -    Cezary Grala-Zespół Kształcenia Podstawowego i  Przedszkolnego w Małej Słońcy

            III miejsce    -   Anna Makowska – Zespół Szkół w Subkowach

      

            wyróżnienia -   Wiktoria Rogaczewska - Zespół Szkół w Subkowach

                                -   Natalia Piotrowska - Zespół Szkół w Subkowach

                                -   Agata Rewers-Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy

                                -   Zuzanna Nawój - Zespół Szkół w Subkowach

Wszystkie prace wykonano w Domu Kultury w Subkowach.

Kolejny punkt programu to ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego „Rarytasy z jabłkiem - ciasta”, do którego zaproszono dorosłych mieszkańców Kociewia.  Jury pod przewodnictwem doświadczonego praktyka i technologa żywności Eugeniusza Gałązki  oceniało rekordową ilość ciast z jabłkami, bo aż 17 przywiezionych przez gospodynie z powiatu tczewskiego. Pachnące, świeżutkie i pięknie udekorowane ciasta przyjmowała członkini Kociewskiego Forum Kobiet Justyna Żuraw, która oznaczała je numerem i oddawała pod ocenę jury. Po trudniej ocenie jury podjęło werdykt, oto laureaci:

I miejsce    –   Elżbieta Jurczyńska z Czarlina

II miejsce   –   Katarzyna Nowak z Tczewa

III miejsce  –   Patrycja Dzierżanowska z Kulic

Po wręczeniu nagród wręczono HIT SYMPOZJUM KULINARNEGO za najciekawsze i najsmaczniejsze ciasto z jabłkami. Statuetkę z rąk fundatora wójta Gminy Subkowy Mirosława Murzydło otrzymała Elżbieta Jurczyńska. Laureatki otrzymały także nagrody od sponsorów: właściciela Pensjonatu „Brzozowy Park” w Tymawie Wojciecha Dworakowskiego i Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ostatni punkt programu czyli widowiskowy pokaz kulinarny w wykonaniu szefa kuchni w Pensjonacie „Willa Leśne Ustronie” Cezarego Chojnackiego. Na oczach publiczności wykonywał potrawę "ziołowy kurczak w jabłkowym sosie z miętowa nutą". Zarówno dorośli jak  i najmłodsi uczestnicy Sympozjum otoczyli stół pokazowy, aby zobaczyć i usłyszeć jak krok po kroku powstaje jabłkowa-miętowa, aromatyczna potrawa.

Na zakończenie kulinarnego święta zaproszono obecnych do degustacji potrawy wykonywanej podczas pokazu. Wielu osobom przypadła do gustu kompozycja smakowa kurczaka z jabłkami i miętą serowana przez kucharza Cezarego Chojnackiego. Częstowano też smakowitymi jabłecznikami z konkursu kulinarnego oraz kawą i herbatką. Najbardziej rozchwytywane były nagrodzone ciasta, które wygrały w tegorocznym konkursie. Smaczne były też pozostałe, którym nie udało sie wygrać, ale były też bardzo smaczne, zarówno te w kratkę, w paski, jak i z kruszonką, ze śmietaną i karmelową polewą.

Wszyscy uczestnicy Sympozjum otrzymali książkę  "Kociewskie słodkości z jabłek", która była dostępna tuż po wejściu do Domu Kultury. Tradycyjnie od początku imprezie towarzyszą panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania działajacej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie oraz Grupa Twórcza "Sztukmistrzynie" przy Domu Kultury w Subkowach. Ich stokiska z kociewskim haftem nie tylko na serwetach, ale także malowanym na trampkach cieszyły się dużym zainteresowaniem i uświetniły kulinarne święto.

Patronat honorowy na Sympozjum sprawował : Mirosław Murzydło Wójt Gminy Subkowy

Współorganizatorzy: Urząd Gminy Subkowy, Dom Kultury w Subkowach, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, Powiat Tczewski, Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

 

VII Sympozjum Kulinarne „O jeściu na Kociewiu” współfinansuje Powiat Tczewski

Tematem kolejnego VIII Sympozjum w 2017 roku będzie „Kociewska bania”.

Poniższe zdjęcia Jacek Cherek i Krystyna Gierszewska