Get Adobe Flash player

Świątecznie podczas X powiatowego Przegladu "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu"

Dnia 8 grudnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie po raz dziesiąty Kciewskie Forum Kobiet zorganizowało Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu".

Tak jak co roku organizatorzy i partnerzy przygotowali dla włodarzy gmin powiatu tczewskiego i mieszkańców niepowtarzalną ucztę zarówno dla dla ciała jak i dla ducha. Na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury panowała niezwykła serdeczność i ciepły nastrój.  W przedświatecznej atmosferze, w klimacie kociewskich tradycji, zapachach i smakach domowych makowców, pierników, sałatek, ryb i pieczeni panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu tczewskiego zapraszały do swoich odświętnie ubranych stołów. 

Specjalnością KGW z Kolonii Ostrowickiej była karkówka peklowana całą noc i podawana z sosem czosnkowym. Rybę w warzywach przygotowały gspodynie z Bielawek, a podsmażane pierogi z mielonym farszem z kapusty, grzybów i grochu serwowały panie z Nowej Cerkwi. Daniem wigilijnym, kapustą z grzybami i fasolą częstowały panie z KGW Brzuśce. Sztandarowym daniem pań z KGW Miłobądz była zapiekanka z ryby w śmietanie i warzywach. 

Nie zabrakło też bómbómów z dekla, bulewek muszkibadowych, pierników i słodkich orzeszków oraz fefernusków kociewskich przygotowanych przez młode pokolenie - Agatę Żuraw. Były też świąteczne stroiki, koronkowe anioły, koronkowe i malowane bombki, koronkowe gwiazdeczki, które przygotowały panie z działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplnie "Pracowni Haftu i Szydełkowania".

Ksiądz Infuat proboscz Parafii Katedralnej Tadeusz Brzeziński skierował do obecnych kilka słów dla pokrzepienia duszy. 

Na scenie ze specjalnym świątecznym repertuarem wystapiły Kulickie Sztafsiyranty z panią Beatą Górską na czele. Zespół działa przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kulicach.

Nagrodę ufundowaną przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu za "Najpiękniejsze stoisko" otrzymało KGW z Koloii Ostrowickiej.

Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały nagrody od organizatorów i wójtów i burmistrzów gmin.

Za pielęgnowanie tradycji podziękowanie i kwiaty od Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosława Chyły otrzymała Krystyna Gierszewska. 

Partnerzy X Powiatowego Przegladu "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu": Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Gminy: Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy, Tczew.

Przedsięwzięcie współfinansuje Powiat Tczewski w ramach zadania publicznego "Rozwój kultury w powiacie tczewskim"