Get Adobe Flash player

Świąteczne zapachy unosiły się nad Fabryką Sztuk w Tczewie

Jak ważne i piękne jest pielęgnowanie rodzimych tradycji przekonywali organizatorzy VI Powiatowego Przeglądu „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbył się w Fabryce Sztuk w Tczewie dnia 13 grudnia 2014 roku.

Kociewskie Forum Kobiet i Biuro Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie od sześciu lat zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego do udziału w tym wydarzeniu. Przegląd przyczynia się do pielęgnowania dziedzictwa kulinarnego Kociewia, pobudzenia aktywności społeczeństwa lokalnego, kultywowania tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

Otwarcia dokonały Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet, Alina Laskowska i Małgorzata Huzior kierownik Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie. W uroczystości uczestniczył Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, Burmistrzowie: Miasta i Gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, Wójtowie: Gminy Tczew Roman Rezmerowski, Gminy Subkowy Mirosław Murzydło i Gminy Morzeszczyn Piotr Laniecki. Swoją obecnością    zaszczycił  Krzysztof Pałkowski z-ca Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Jolanta Opalińska-Szreder Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tczewie, Józef Turzyński Przewodniczący Rady Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Piotr Hałuszczak Prezes WZRKiOR, Alicja Gajewska Dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie, Piotr Kończewski Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej w Tczewie, Marek Modrzejewski Kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”, Krzysztof Zieliński wice Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie, Ksiądz Piotr Pruski, Agata Sowa Dyrygent Chóru Deesis, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy.

Po części oficjalnej Ksiądz Piotr Pruski wygłosił krótką homilię na temat istoty przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.  

Świąteczny nastrój wprowadził Chór Deesis z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Tczewa śpiewając kolędy i pastorałki. Zaśpiewano też kolędę wspólnie z gośćmi i publicznością.

O tym, że atmosferę pięknych, polskich świąt Bożego Narodzenia oprócz przeżyć duchowych tworzy wigilijny oraz świąteczny stół  wraz z całym bogactwem smaków i zapachów przekonywały najlepsze gospodynie reprezentujące wszystkie gminy powiatu tczewskiego. W tym roku były to Panie z Gogolewa, Janiszewa, Morzeszczyna, Radostowa i Turza.                                

Na odświętnie udekorowanych stołach znajdowało się mnóstwo smakowitych kociewskich specjałów takich jak: fefernuski kociewskie, brukowce, makowce, zupa z brzadu, barszcz, śledzie zawijane, śledzie z morelami i suszoną śliwką, śledzie z cebulką, karp w galarecie, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, chleb swojski, malutkie gołąbki w kapuście, schab w galarecie, ozorki w galarecie i wiele innych.

Następnie każde KGW zaprezentowało jedną wybraną potrawę. Sposób wykonania zupy grzybowej przedstawiły panie z KGW Gogolewa. Janiszewianki do swojej strucli makowej  napisały specjalną rymowankę, dzięki której można było dowiedzieć się z czego wykonana jest potrawa i w jaki sposób się ją przyrządza. Specjalnością KGW Turze były turzeńskie brukowce z pięknie opowiedzianą dawną tradycją ich wykonywania wg starej receptury.   Panie z Radostowa przygotowały rybę w galarecie, a Justyna Decka przewodnicząca z KGW Morzeszczyn rozbawiła wszystkim swoją opowieścią o sałatce śledziowej z chrzanem i buraczkami.  Opowiadanie to sprawiło, że podczas degustacji wszyscy uczestnicy i goście Przeglądu oblegali stół pani Justyny, aby posmakować tej potrawy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z ręcznie wykonanymi ozdobami, koronkowymi aniołami, bombkami, dzwonkami, gwiazdkami, itp. wykonanymi przez panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

Po prezentacji potraw wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały nagrody w ramach  projektu „VI Powiatowy Przegląd – Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”. Nagrody wręczał Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Burmistrzowie i wójtowie również obdarowali reprezentantki swoich gmin nagrodami. 

Podczas przeglądu przyznano dwie nagrody publiczności. Najbardziej podobał się stół KGW z Turza, które otrzymało pierwszą nagrodę publiczności, ufundowaną przez ARiMR, którą w imieniu fundatora wręczyła Pani Jolanta Opalińska-Szreder – Kierownik Biura ARiMR w Tczewie. Druga nagroda publiczności, ufundowana przez PODR w Gdańsku, powędrowała do KGW z Morzeszczyna, a wręczył ją
Pan Krzysztof Pałkowski z-ca Dyrektora PODR w Gdańsku.

Ostatnim punktem uroczystości była degustacja świątecznych i wigilijnych potraw.

Warto podkreślić, że podczas Powiatowego Przeglądu oprócz potraw ściśle utożsamianych z tradycją Kociewia było wiele innych elementów nawiązujących do obyczajowości regionu - bardzo ważnych: stroje kociewskie, w których występowały panie z KGW, kolędy śpiewane razem z publicznością, choinka udekorowana ręcznymi ozdobami wykonanymi przez panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania w Pelplinie, opłatek, siano i wigilijna świeca na stołach.

 

Projekt "VI Powiatowy Przeglad - Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu" został dofinanowany przez Powiat Tczewski w ramach realizacji zadań rozwój kultury w Powiecie Tczewskim