Get Adobe Flash player

Relacja z "Nocy Świętojańskiej"

Tego jeszcze w Lignowach Szlacheckich nie było!  Noc Świętojańska! w projekcie "Integracja i edukacja w centrum wsi".

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w niedzielę 23 czerwca br. Wspólnie z paniami z Klubu Senior+ upieczono ponad 150 sztuk ciasteczek w kształcie Polski.  W poniedziałek podczas kupałowej imprezy odbyły się mini warsztaty dla dzieci, podczas których kruche ciasteczka zostały ozdobione biało czerwonym lukrem. To na cześć 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

No ale zacznijmy od początku. W poniedziałkowy wieczór 24 czerwca 2019 roku na placu rekreacyjnym w centrum wsi Lignowy Szlacheckie zaczął się ruch, rozpalano ognisko, rozkładano koce, polne kwiaty, stawiano ławki, stoliki, przygotowywano stanowiska do zaplanowanych konkursów. Zainstalowano kącik kawowy z mnóstwem herbaty miętowej i lipowej, a wokół rozbrzmiewała muzyka.  Zaczęli przybywać mieszkańcy, dzieci, młodzież, starsi i goście z Pelplina. Odwiedził nas także pan Piotr Łaga dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. Mieszkańcy nas nie zawiedli i licznie przybyli na wspólne świętowanie. Wszystkich przybyłych w imieniu organizatora Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet oraz partnerów: Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, Sołectwa Lignowy Szl., miejscowego Klubu Senior+ i KGW powitała Krystyna Gierszewska i prowadzący Wiesław Świtała z MOK.

Po placu rozchodził się zapach smażonej nad ogniskiem kiełbaski, nad którą  czuwała Irka, Ludwik i Ania. Wspólnie śpiewano biesiadne piosenki, występował ludowy zespół "Oj toto". Panie Bogusia, Ela i Marysia zajęły sie warsztatami kulinarnymi dla dzieci i razem dekorowały biało - czerwone ciasteczka. Zajęcia te bardzo podobały się najmłodszym, a obok na kocach pod czujnym okiem pani Hani i Tereni młodzież i dorośli wyplatali wianki z polnych kwiatów, bowiem trwał  konkurs na "Najpiękniejszy wianek". Co chwilę słychać było wesołe okrzyki i doping, gdyż rozgrywały się emocjonujące zawody w: sztafecie w butach i bez, wyścigu po skrzyniach, skakaniu na linii noc i dzień, turlaniu arbuza drapaką, wysiadywaniu na orzechach, wyścigu czarownic na miotłach. Czarownicami Nocy Świętojańskiej zostały Gosia i Iwona. 

Noc Kupały to jedyna taka noc kiedy zakwita kwiat paproci, a ten kto go znajdzie będzie bogaty do końca życia. W Lignowach Szlacheckich także szukano go w pobliskich zaroślach. I udało się.

Po rozstrzygnięciu konkursu na "Najpiękniejszy wianek"  wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia z pięknymi wiankami na głowach. Wianki wykonali także trzej chłopacy. Po wręczeniu nagród zwyciężcom przystąpiono do konkursu na  "Najdłuższy warkocz".  Pani Jadzia, Hania, Gienia i Natalia skrupulatnie mierzyły długość włosów 11 dziewczętom. Zwyciężczynią okazała się  Karolina, której włosy miały dłogość 87 cm, Kornelia - 80 cm, a Nadia 76 cm. 

I tak dobiegły końca konkursy, zabawy, śpiewy. Dziękuję mieszkańcom za liczną obecność i wspólną zabawę. Dziękuję wszystkim parterom za pomoc. Do zobaczenia za rok na Nocy Świętojańskiej, a już dziś zapraszam na następne wspólne biesiadowanie w ramach projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi" w lipcu 2019 roku. Spotykamy się w tym samym miejscu na festynie "A u naszj Anki".

Realizator projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi": Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet.

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Soectwo Lignowy Szlacheckie, Klub Senior+ Lignowy Szacheckie, KGW Lignowy Szlacheckie.

Projekt dofinansowano w ramach programu "Działaj Lokalnie' Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Pokolenia ze środków Gminy Pelplin.