Get Adobe Flash player

Powiatowy Turniej KGW za nami

Dnia 11 lipca 2015 roku  na terenie Stanicy przy Leśniczówce Bukowiec gmina Subkowy odbył się XIX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

Organizatorem Turnieju był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet przy wsparciu Samorządów Gminnych, Starostwa Powiatowego w Tczewie, Banku Spółdzielczego w Tczewie, Gniewie i Pelplinie oraz licznych sponsorów.

Celem Turnieju była  integracja środowiska wiejskiego, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, pobudzanie aktywności wśród mieszkańców oraz kultywowanie tradycji.

Patronat honorowy nad Turniejem sprawował Tadeusz Dzwonkowski Starosta Tczewski, a patronat medialny Polska Dziennik Bałtycki.  

Powiatowe potyczki Kół Gospodyń Wiejskich przybył obserwować Starosta Tczewski oraz wszyscy Wójtowie i Burmistrzowie. Wśród licznie przybyłych gości byli też sponsorzy i mieszkańcy powiatu tczewskiego.

Otwarcia Turnieju dokonała Małgorzata Huzior kierownik Biura Powiatowego Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet.

Szczególnie głośno witano bohaterki XIX Turnieju czyli panie reprezentujące KGW  Brzuśce, Brody Pomorskie, Lipia Góra, Swarożyn i Wielki Garc.

W jury zasiedli: Małgorzata Huzior – przewodnicząca i Piotr Hałuszczak prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Jolanta Opalińska-Szreder z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tczewie.

Dalszą część Turnieju prowadził konferansjer Wiesław Świtała.

Panie zmierzyły się w pięciu konkurencjach:
- produkt tradycyjny - pierogi
- tablica pt. „Z tego powodu rozpiera nas duma”
- moda – sukienka z papieru gazetowego
- piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”
- taniec ludowy mojego regionu

Wszystkie konkurencje przebiegały sprawnie i wszyscy świetnie się bawili. Na samym początku nad polanką unosiły się zapachy smażonych i gotowanych pierogów w różnych smakach od jabłkowych, jagodowych, truskawkowych po pierogi z kapustą oraz z kaszą i serem.  

Następnie dowiedzieliśmy się z jakiego powodu rozpiera duma poszczególne Koła. Swarożyn dymny jest z nowej przestrzeni przy świetlicy "Zakątek dobrej zabawy", Lipia Góra tańcząco pokazała, że mieszkają na Kociewiu i promują tradycje, Wielki Garc z sukcesów swojego Koła, Brzuśce z otaczającej przyrody, Brody Pomorskie rozpoczęły rymowanką „Kto ty jesteś Polak mały…”   i dumne są ze swojego miasta Gniew i rzeki Wierzycy.

Równie interesująca okazała się kolejna konkurencja gdyż zachwytom podczas prezentacji sukienek z gazet nie było końca. Każda papierowa kreacja była inna, od długiej wieczorowej z Lipiej Góry poprzez plażową z Wielkiego Garca, młodzieżową, w styku hiszpańskim czy retro z Brzuśc. Wszystkie wzbudzały zachwyt i zadziwiały pomysłowością. Każdy najdrobniejszy element wykonany był z papieru, nawet róża, kolczyki, pierścionek, kokardki czy torebka lub kapelusz.

W piosence kabaretowej z inscenizacją pt. „Przez dziurkę od klucza”  panie prezentowały wymyślone przez siebie różne sytuacje życiowe np. jak odbywa się wizyta u lekarza lub jak modlą się przed snem.

Bardzo ciekawy był taniec regionalny czyli taniec kociewski. Oprócz korkarza podobał się taniec w wykonaniu młodych gospodyń ze Swarożyna. Zostały one nagrodzone gromkimi brawami.

Po trudnych i burzliwych obradach jury zdecydowało:

III miejsce - KGW Swarożyn i Wielki Garc

II miejsce  - KGW Brody Pomorskie i Brzuśce

I miejsce - KGW  Lipia Góra

Zwycięskie Koło otrzymało z rąk zastępcy dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Krzysztofa Pałkowskiego puchar i reprezentować będzie powiat tczewskie na Wojewódzkim Turnieju KGW , który odbędzie się w 2016 roku w powiecie słupskim.

Następnie wręczono nagrody wszystkim Kołom uczestniczącym w Turnieju.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wspaniałą zabawę.