Get Adobe Flash player

Powiatowy Turniej KGW już za nami

Dnia 12 lipca 2014 roku  na terenie Stanicy przy Leśniczówce Bukowiec gmina Subkowy odbył się XVIII Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

Organizatorem Turnieju był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet przy wsparciu samorządów lokalnych, Starostwa Powiatowego w Tczewie, Banku Spółdzielczego w Tczewie, Gniewie i Pelplinie oraz sponsorów.

Celem Turnieju była  integracja środowiska wiejskiego, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, pobudzanie aktywności wśród mieszkańców oraz kultywowanie tradycji.

Wśród licznie przybyłych gości i sponsorów obecny był Bogdan Dombrowski wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wójtowie i burmistrzowie Gmin, z których uczestniczyły KGW, Mariusz Wiórek wicestarosta tczewski, Stanisław Ackerman członek Zarządu Powiatu Tczewskiego. Zmagania pań obserwowała 100 osobowa, międzynarodowa grupa uczestników projektu „Wiele kultur – jedna Europa” z Malty, Węgier, Litwy i Włoch.

Otwarcia Turnieju dokonał Krzysztof Pałkowski z-ca dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, który powitał wszystkich sponsorów, gości oraz bohaterki sobotniego spotkania na polanie czyli panie z czterech Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Tczewskiego: z Brzuśc gm. Subkowy, Gogolewa gm. Gniew, Janiszewa gm. Pelplin i Lubiszewa – Stanisławia gm. Tczew.

Następnie z rąk wiceministra Bogdana Dombrowskiego odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymały rolniczki i aktywne działaczki, a także członkinie KGW: Mirosława Wolfhart, Alicja Chomicz, Henryka Podwalska, Mariola Czerwińska i Jadwiga Grochocka.

Dalszą część Turnieju prowadził konferansjer Krzysztof Repiński

Panie zmierzyły się ze sobą w pięciu konkurencjach:
- kulinarnej – sałatka z rodzimych warzyw i owoców,
- wokalnej – piosenka kabaretowa z inscenizacją pt. „Dżender”,
- edukacyjnej - widokówka mojej miejscowości,
- modzie – w biało-czerwonym jest mi do twarzy,
- tanecznej – taniec współczesny.
Zmagania kół oceniało jury w składzie: Piotr Hałuszczak prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i Paulina Zander z Referatu Promocji i Informacji Gminy Gniew.

Mimo deszczowej aury humory dopisywały wszystkim, zarówno publiczności jak i gospodyniom, które były sprawcami dobrej zabawy i niesamowitych pomysłów zarówno w przygotowaniu sałatek jak i w piosence kabaretowej, modzie czy tańcu.

Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Lubiszewo-Stanisławie, które reprezentować będzie Powiat Tczewski na Turnieju Województwa Pomorskiego w 2015 roku. Należy tu dodać, że turniej ten odbędzie się na terenie powiatu tczewskiego.

 
Poczęstunek dla gości przygotowały panie z KGW Tczewskie Łąki. Na smakowite serniki i jabłeczniki zapraszało KGW z Kolonii Ostrowickiej, a na pachnące wędzonki i drobiowe galaretki Masarnia Herold ze Zblewa. Kram z koronkowym rękodziełem przygotowały panie z Pracowni Haftu i Szydełkowania z Pelplina.