Get Adobe Flash player

"Dzień Pieczonego Ziemniaka"

Dnia 7 września 2019 roku mimo deszczowej pogody, do świetlicy wiejskiej w Ligowach Szlacheckich przyjechali seniorzy z wszystkich działających w gminie Pelplin Klubów Senior oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pelplina. Razem z miejscowymi seniorami świętowali "Dzień Pieczonego Ziemniaka" zorganizowany w ramach projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi". Na wspólne świętowanie przybyła wiceburmistrz Gminy Pelplin Pani Ewa Nowogrodzka i sołtys Sołectwa Lignowy Szlacheckie Pan Łukasz Chmielecki.

Pospolity ziemniak stał się pretekstem i okazją do poznania się, nawiązania kontaktów i wspólnej, świetnej zabawy. Wszystkich obecnych powitała  Krystyna Gierszewska prezes Kociewskiego Forum Kobiet - organizatora tego wydarzenia i Anna Pielecka - animator miejscowego Klubu Senior+, który włączył się do współorganizacji ziemniaczanego święta. 

Ziemniak królował zarówno podczas wszystkich zabaw prowadzonych przez animatorów jak i na stołach. Poszczególne grupy seniorów wyznaczyły swoich reprezentantów, którzy uczestniczyli w takich konkursach jak: gorący ziemniak, wymień odmiany ziemniaków w Polsce, jak nazywają ziemniaka w różnych regionach Polski i inne. Seniorki z lignowskiego Klubu dwa dni szykowały się na przyjęcie gości. Planowane ognisko i pieczone ziemniaki ze wzgędu na padający deszcz zamieniono na ziemniaki z piekarnika. Ponadto przygotowały takie przysmaki jak szandar kociewski, sałatkę ziemniaczaną, bulwy z gzikiem, zupę "zagraj" oraz ciasta. Całe spotkanie upłynęło w serdecznej, wesołej i rodzinnej atmosferze. Do zobaczenia u nas - na pożegnanie zapraszali odchodzący goście. Być może to spotkanie będzie początkiem cyklicznych spotkań seniorów w gminie Pelplin. 

 

Dzień Pieczonego Ziemniaka" był trzecią częścią projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi" realizowanego przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet przy współpracy miejscowego Klubu Senior+,  Sołectwa Lignowy Szlacheckie,   w ramach „Działaj Lokalnie” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Fundacją Pokolenia i współfinansowane ze środków Gminy Pelplin.