Get Adobe Flash player

Archiwum aktualności

Kuchnia kociewska triumfuje - gruszkowe święto za nami

Dnia 5 padziernika 2019 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyło się jubileuszowe gotowanie czyli  „X Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu”. Tym razem promowano kociewską gruszkę. Tradycyjnie więc gruszce poświęcono wszystkich punkty programu. Ale od początku.

Konkurs kulinarny "Ciasto z gruszką" i rodzinny konkurs plastyczny "Gruszkowe Zwierzaki"

Dnia 5 października 2019 roku o godz. 16:00 serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kociewskiej kuchni do Domu Kultury w Subkowach. Odbędzie się tam po raz dziesiąty "Sympozjum Kulnarne - O jeściu na Kociewiu". Co roku promujemy inną grupę potraw, warzyw, czy owoców. Zachęcaliśmy już Państwa do kosztowania golców i szandarów, fefernusków kociewskich, zaklepki i śpisiywanki, miodu w potrawach regionalnych, kaszy, grochu i fasoli, ryb z kociewskich rzek i jezior, serów i wspaniałych serników. Były też potrawy z jabłkiem, banią czyli dynią i buraczkami.

"Dzień Pieczonego Ziemniaka"

Dnia 7 września 2019 roku mimo deszczowej pogody, do świetlicy wiejskiej w Ligowach Szlacheckich przyjechali seniorzy z wszystkich działających w gminie Pelplin Klubów Senior oraz uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pelplina. Razem z miejscowymi seniorami świętowali "Dzień Pieczonego Ziemniaka" zorganizowany w ramach projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi". Na wspólne świętowanie przybyła wiceburmistrz Gminy Pelplin Pani Ewa Nowogrodzka i sołtys Sołectwa Lignowy Szlacheckie Pan Łukasz Chmielecki.

Trwają warsztaty kulinarne

Ciagle trwają warsztaty w ramach projektu "O czym mówia wieki, a co pachnie w kuchni". Skończyły sie już warsztaty historyczne i ekologiczne, a teraz odbywają się warsztaty kulinarne. Uczestnicy poznają dawne, kociewskie potrawy zarówno te codzienne jak i odświętne. Próbuja też dania współczesne. Po zapoznaniu sie z przepisami przekazanymi w materiałach warsztatowych samodzielnie w kilkuosobowych grupach wykonują torty jeże, torty makowe, rosół i kurę w potrawce, karbónadę ze szmurowaną kapustą, chleb żytni na zakwasie i pszenny na drożdżach.

Wiejski festyn rodzinny "A u naszej Anki"

Dnia 26 lipca 2019 roku pierwszy raz w Lignowach Szlacheckich odbył się festyn rodzinny "A u naszej Anki". Wydarzenie służyć miało wspólnemu świętowaniu jednego z popularniejszych imion "Anna". W piątkowe, słoneczne popoudnie  przybyły panie i dziewczynki o imieniu Anna oraz inni mieszkańcy wsi. Dla dzieci przygotowano konkursy: wykonane kartki imieninowej dla Anny, wykonanie myszki z papieru oraz grzybka muchomarka. Prowadzący Wiesław Switała co chwilę do wspólnej zabawy zapraszał także pozostałych uczestników festynu.

"A u naszej Anki"

Zapraszamy do Lignów Szlacheckich, wspólnie świętować będziemy Imieniny wszystkich Ań i Aneczek.

.

Warsztaty ekologiczne

Za nami kolejne warsztaty w ramach projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni". Tym razem ekologiczne o tematyce przyrodniczo - ekologicznej Kociewia. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznali cenne przyrodniczo obszary Kociewia Tczewskiego w tym obszary objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000. Podczas warsztatu terenowego przy pomocy lornetek i lunety obserwowano ptaki w przybliżeniu.

Relacja z "Nocy Świętojańskiej"

Tego jeszcze w Lignowach Szlacheckich nie było!  Noc Świętojańska! w projekcie "Integracja i edukacja w centrum wsi".

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już w niedzielę 23 czerwca br. Wspólnie z paniami z Klubu Senior+ upieczono ponad 150 sztuk ciasteczek w kształcie Polski.  W poniedziałek podczas kupałowej imprezy odbyły się mini warsztaty dla dzieci, podczas których kruche ciasteczka zostały ozdobione biało czerwonym lukrem. To na cześć 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Działaj Lokalnie 2019

Dnia 26 czrewca 2019 roku w II LO w Tczewie Krystyna Gierszewska - prezes Kociewskiego Forum Kobiet uroczyście odebrała umowę w ramach programu "Działaj Lokalnie" na realizację projektu "Integracja i edukacja w centrum wsi".

Noc Świętojańska

Tego jeszcze w Lignowach Szlacheckich nie było. Miejscowe Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w ramach projektu "Ïntegracja i edukacja w centrum wsi" organizuje jedno z pięciu zaplanowanych wydarzeń "Noc Świętojańską" w formie festynu rodzinnego przy ognisku z kiełbaskami, wróżbami, konkursami z nagrodami, mini warsztatami kulinarnymi dla dzieci. W programie jeszcze wiele innych atrakcji. 

Wszystko to bedzie się działo we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, Sołectwem Lignowy, miejscowym KGW i Klubem Senior+.

Medal dla Pani Prezes.

Dnia 8 czerwca 2019 roku podczas corocznych Dni Pelplina Pani Krystyna Gierszewska Prezes Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet otrzymała z rąk Burmistrza Mista i Gminy Pelplin Pana Mirosława Chyły medal "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin". Gratulujemy!  

Działania w projekcie "Bliżej siebie"

Od 14 marca 2019 roku realizujemy kolejny projekt pt.: "Bliżej siebie" dofinanowany przez Gminę Pelplin w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych.

"O czym mówią wieki..." cd...

Dnia 7 maja 2019 roku odbyły się kolejne warsztaty historyczne w projekcie "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni". Tym razem poświęcone wsi Lignowy Szlacheckie i okolic oraz Polski w okresie medzywojennym, a dnia 14 maja br. grupa uczestników projektu wyjechała do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"O czym mówią wieki..." cd...

Kolejne trzecie już warsztaty w ramach projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" odbyły się dnia 23 kwietnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich.

Na początku pan Krzysztof Zieliński przedstawił kolejnych proboszczów urzędujących w lignowskiej parafii od 1816 roku po czasy współczesne. Mówił o tym skąd przybyli do Lignów, czym się zasłużyli dla parafii:

Binerowski Ludwik 1816-1838

Pomieczyński Antoni 1838-1857   (dziekan gniewski 1837-1857)

Wierciński Wojciech 1857-1859

"O czym mówią wieki..." cd...

Drugie warsztaty w zakresie historii wsi Lignowy Szlacheckie i Pomorza Nadwiślańskiego oraz terenów Pelplin – Gniew i Kociewia w ramach projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" odbyły się dnia 9 kwietnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich.

"O czym mówią wieki..."

Realizacja projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" już się rozpczęła. Dnia 26 marca 2019 roku odbyły sie pierwsze (z czterech) warsztaty historyczne, które przygotował i prowadził Krzysztof Zieliński z-ca dyrektora Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie, historyk, Lignowianin. Pan Krzysztof dla 15 osobowej grupy przygotował dużo ciekawostek historycznych oraz niespodzianek w postaci pocztówki z 1914 roku, zdjęć oraz książki "Wsie powiatu tczewskiego w świetle archiwaliów od 1305 roku".

BLIŻEJ SIEBIE

"Bliżej siebie", to kolejny projektt, który realizoać będziemy w 2019 roku. Jest to zadanie publiczne współfinanowane ze środków otrzymanych od Gminy Pelplin. Umowa na dotacje w wysokości 1.500,00 została podpisana dnia 14.03.2019 roku. Całe zadanie trwać będzie do końca lipca br.

Święto Kociewskiej Kuchni po raz X

Z radością informujemy, że w tym roku także odbędzie się znane już mieszkańcom powiatu tczewskiego wydarzenie jakim jest "Sympozjum Kulinarne - O jesciu na Kociewiu". Dzięki dofinansowaniu przez Powiat Tczewski w wysokości 6.000,00 w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie rozwoju kultury z powiecie tczewskim na 2019 rok spotkamy się po raz X,  jak zawsze w pierwszą sobotę października tj. 05.10.2019 r. 

Przyjdź! Nie zwlekaj!

Zapraszamy mieszkańców wsi Ligowy Szlacheckie i Gminy Pelplin. Już niebawem dnia 26.03.2019 roku rozpoczyna się realizacja projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni".

Projekt zakłada przeprowadzenie 16 różnorodnych warsztatów ( łącznie 48 godzin), podczas których zgłębicie wiedzę na temat historii wsi Lignowy Szlacheckie i okolic, dawnych, tradycyjnych potraw rodzimej kuchni oraz środowiska przyrodniczego Kociewia. Ponadto pojedziemy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Umowa grantowa podpisana

Dnia 28.01.2019 roku nastąpiło podpisanie umowy grantowej z Lokalną Grupą Działania "Wstęga Kociewia". Projekt pod tytułem "O czym mówia wieki, a co pachnie w kuchni" realizować będziemy od 01.03.2019 do 31.10.2019 roku. Celem operacji jest aktywizacja mieszkańców wsi Lignowy Szlacheckie i gminy Pelplin oraz pogłębienie wiedzy związanej z dziedzictwem kulinarnym, historycznym i ekologicznym obejmujacej część Kociewia, Pomorze Nadwiślańskie, obszar wsi i terenów Pelplin- Gniew poprzez organizację tematycznych warsztatów historycznych, kulinarnych i ekologicznych.

Magda Gessler smakuje Kociewie.

Co za emocje! Co za wyróżnienie!  Niekwestionowany utorytet kulinarny w Polsce - Pani Magda Gessler bęzie u nas!

Dnia 5 grudnia 2018 roku Kociewskie Forum Kobiet gościło Panią Magdę Gessler - restauratorkę i prowadzacą program Kuchenne Rewolucje oraz jurorkę polskiej edycji MasterChef. 

IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Dnia 6 października 2018 roku o godz. 16:00 w Domu Kultury w Subkowach odbędzie sie IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu". Zapraszamy wszystkich miłośników kociewskiej kuchni. Szczegóły programu poniżej.

 

Konkurs rodzinny "Buraczany ludzik"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Buraczany ludzik", który odbędzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2018 r.

Kociewsko-śląskie kolędowanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie

Już od dziewięciu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie oraz drugi rok z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Kociewsko-śląskie kolędowanie

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują IX Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się dnia 9 grudnia 2017 roku o godz. 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

 

Świąteczny nastrój zapewni koncert zespołu ze Śląska „Olzanki”

IX Powiatowa Gala Wolontariatu

Szanowni Państwo,
 
Informuję, iż w dniu dzisiejszym na stronie Powiatu Tczewskiego zamieszczono informację na temat Powiatowej Gali Wolontariatu.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem i załączonymi dokumentami i rozważenia uczestnictwa w:
  • konkursie (termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 26 listopada 2017 r.)
  • IX Powiatowej Gali Wolontariatu (8 grudnia 2017 r. godz. 18:00 w Zespole Szkół w Morzeszczynie).

"Brukiew na gęsinie" w TVP2

Tak, tak, to kociewski ajntop „brukiew na gęsinie” na ogólnopolskiej antenie w TVP2 promował KOCIEWIE.

Kociewska bania bohaterką "VIII Sympozjum Kulinarnego - O jeściu na Kociewiu"

W minioną sobotę 7 października 2017 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się dyniowa uczta połączona z kuchnią myśliwską - VIII Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu. Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy w Gdańsku, Kołem Łowieckim Szarak w Tczewie, Wojewódzkim Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Kołem Gospodyń Wiejskich z Brzuśc.

VIII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu”

W imieniu organizatorów i partnerów serdecznie zapraszam miłośników regionalnej kuchni na VIII Sympozjum Kulinarne  „O jeściu na Kociewiu”, które odbędzie się  w Domu Kultury w Subkowach dnia 7 października 2017 roku. Początek godz. 16:00

Konkurs kulinarny "Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców"

W imieniu Stowarzyszenia Centrum Aktywnych Gniew zapraszamy mieszkańców Kociewia do udziału w konkursie pt.: „Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”.

Konkurs jest częścią projektu: Dawne odmiany drzew owocowych w północnej części Kociewia. Rezerwuar przyrodniczy, genetyczny i kulturowy Doliny Dolnej Wisły.

Regulamin i karta zgłoszenia:

Regulamin konkursu na

„Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”

Konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni", który odbedzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2017 (środa) o godz. 16:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Subkowach.

Konkurs kulinarny "Zupa z dyni"

W trosce o popularyzację regionalnej kuchni Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym.

XXI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Starostwo Powiatowe w Tczewie, Gmina Tczew,

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet,

Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie,

Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku

Piękny zwyczaj pielęgnowania tradycji

Już od ośmiu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie, w tym roku z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Zapraszamy na kolejny Przeglad Stołów Bożonarodzeniowych

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich  przy współpracy z partnerami,  Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują VIII Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się

dnia 10 grudnia 2016 roku o  godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

VIII Powiatowa Gala Wolontariatu

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną. Nagrody w aż 6 kategoriach zostaną wręczone podczas VIII Powiatowej Gali Wolontariatu 9 grudnia 2016, której gospodarzem jest Gmina Subkowy.

VII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu” i jabłecznikowa uczta za nami.

 

W minioną sobotę 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna ,  pachnąca jabłkami impreza - VII Sympozjum Kulinarne – "O jeściu na Kociewiu". Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Wydarzenie dofinansowane przez Powiat Tczewski.

Co roku październikowej imprezie towarzyszą inne, kociewskie potrawy.  W tym roku królowały „JABŁKA”.

VII kulinarne święto tuż, tuż

 

Jak co roku w pierwszą sobotę października 2016 roku w Subkowach odbywać się będzie kolejne VII Sympozjum Kulinarne - O jeściu na Kociewiu.

Kociewie – emocje dla każdego na sierpień już są

À propos czasu… Dawno temu nie było Kociewia i bardzo długo nie było Kociewia. O tym w drugim numerze naszego magazynu. Także o tym, jak odległe dzieje powróciły na dzisiejsze Kociewie – kiedy, dzięki komu i w jaki sposób.
A co poza głównym tematem numeru?

Gazeta na lipcowe lato

Lipiec to bodaj najchętniej wybierany przez większość ludzi miesiąc urlopów i wakacyjnych wypoczynków. To nie czas na zbytnie interesowanie się sytuacją polityczną w kraju, aktualną koniunkturą na rynkach finansowych czy bieżącymi doniesieniami medialnymi ze świata -  sezon ogórkowy. W czasie urlopu, wypoczynku, wyjazdów rekreacyjnych częściej sięgamy po słowo pisane ale lekkie, łatwe i przyjemne. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE przygotowała specjalne wydanie magazynu na lipiec.
 

10-lecie Kociewskiego Forum Kobiet

 

W sobotę 9 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet świętowało jubileusz 10-lecia działalności.  Gościem honorowym był burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski, a patronat honorowy nad imprezą sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Strony