Get Adobe Flash player

Archiwum aktualności

Świątecznie podczas powiatowego Przegladu

Dnia 8 grudnia 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie po raz dziesiąty Kciewskie Forum Kobiet zorganizowało Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu".

Magda Gessler smakuje Kociewie.

Co za emocje! Co za wyróżnienie!  Niekwestionowany utorytet kulinarny w Polsce - Pani Magda Gessler bęzie u nas!

Dnia 5 grudnia 2018 roku Kociewskie Forum Kobiet gościło Panią Magdę Gessler - restauratorkę i prowadzacą program Kuchenne Rewolucje oraz jurorkę polskiej edycji MasterChef. 

IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Dnia 6 października 2018 roku o godz. 16:00 w Domu Kultury w Subkowach odbędzie sie IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu". Zapraszamy wszystkich miłośników kociewskiej kuchni. Szczegóły programu poniżej.

 

Konkurs rodzinny "Buraczany ludzik"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Buraczany ludzik", który odbędzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2018 r.

Kociewsko-śląskie kolędowanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie

Już od dziewięciu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie oraz drugi rok z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Kociewsko-śląskie kolędowanie

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują IX Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się dnia 9 grudnia 2017 roku o godz. 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

 

Świąteczny nastrój zapewni koncert zespołu ze Śląska „Olzanki”

IX Powiatowa Gala Wolontariatu

Szanowni Państwo,
 
Informuję, iż w dniu dzisiejszym na stronie Powiatu Tczewskiego zamieszczono informację na temat Powiatowej Gali Wolontariatu.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem i załączonymi dokumentami i rozważenia uczestnictwa w:
  • konkursie (termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 26 listopada 2017 r.)
  • IX Powiatowej Gali Wolontariatu (8 grudnia 2017 r. godz. 18:00 w Zespole Szkół w Morzeszczynie).

"Brukiew na gęsinie" w TVP2

Tak, tak, to kociewski ajntop „brukiew na gęsinie” na ogólnopolskiej antenie w TVP2 promował KOCIEWIE.

Kociewska bania bohaterką "VIII Sympozjum Kulinarnego - O jeściu na Kociewiu"

W minioną sobotę 7 października 2017 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się dyniowa uczta połączona z kuchnią myśliwską - VIII Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu. Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy w Gdańsku, Kołem Łowieckim Szarak w Tczewie, Wojewódzkim Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Kołem Gospodyń Wiejskich z Brzuśc.

VIII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu”

W imieniu organizatorów i partnerów serdecznie zapraszam miłośników regionalnej kuchni na VIII Sympozjum Kulinarne  „O jeściu na Kociewiu”, które odbędzie się  w Domu Kultury w Subkowach dnia 7 października 2017 roku. Początek godz. 16:00

Konkurs kulinarny "Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców"

W imieniu Stowarzyszenia Centrum Aktywnych Gniew zapraszamy mieszkańców Kociewia do udziału w konkursie pt.: „Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”.

Konkurs jest częścią projektu: Dawne odmiany drzew owocowych w północnej części Kociewia. Rezerwuar przyrodniczy, genetyczny i kulturowy Doliny Dolnej Wisły.

Regulamin i karta zgłoszenia:

Regulamin konkursu na

„Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”

Konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni", który odbedzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2017 (środa) o godz. 16:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Subkowach.

Konkurs kulinarny "Zupa z dyni"

W trosce o popularyzację regionalnej kuchni Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym.

XXI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Starostwo Powiatowe w Tczewie, Gmina Tczew,

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet,

Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie,

Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku

Piękny zwyczaj pielęgnowania tradycji

Już od ośmiu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie, w tym roku z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Zapraszamy na kolejny Przeglad Stołów Bożonarodzeniowych

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich  przy współpracy z partnerami,  Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują VIII Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się

dnia 10 grudnia 2016 roku o  godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

VIII Powiatowa Gala Wolontariatu

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną. Nagrody w aż 6 kategoriach zostaną wręczone podczas VIII Powiatowej Gali Wolontariatu 9 grudnia 2016, której gospodarzem jest Gmina Subkowy.

VII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu” i jabłecznikowa uczta za nami.

 

W minioną sobotę 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna ,  pachnąca jabłkami impreza - VII Sympozjum Kulinarne – "O jeściu na Kociewiu". Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Wydarzenie dofinansowane przez Powiat Tczewski.

Co roku październikowej imprezie towarzyszą inne, kociewskie potrawy.  W tym roku królowały „JABŁKA”.

VII kulinarne święto tuż, tuż

 

Jak co roku w pierwszą sobotę października 2016 roku w Subkowach odbywać się będzie kolejne VII Sympozjum Kulinarne - O jeściu na Kociewiu.

Kociewie – emocje dla każdego na sierpień już są

À propos czasu… Dawno temu nie było Kociewia i bardzo długo nie było Kociewia. O tym w drugim numerze naszego magazynu. Także o tym, jak odległe dzieje powróciły na dzisiejsze Kociewie – kiedy, dzięki komu i w jaki sposób.
A co poza głównym tematem numeru?

Gazeta na lipcowe lato

Lipiec to bodaj najchętniej wybierany przez większość ludzi miesiąc urlopów i wakacyjnych wypoczynków. To nie czas na zbytnie interesowanie się sytuacją polityczną w kraju, aktualną koniunkturą na rynkach finansowych czy bieżącymi doniesieniami medialnymi ze świata -  sezon ogórkowy. W czasie urlopu, wypoczynku, wyjazdów rekreacyjnych częściej sięgamy po słowo pisane ale lekkie, łatwe i przyjemne. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE przygotowała specjalne wydanie magazynu na lipiec.
 

10-lecie Kociewskiego Forum Kobiet

 

W sobotę 9 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet świętowało jubileusz 10-lecia działalności.  Gościem honorowym był burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski, a patronat honorowy nad imprezą sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zwyciężyło KGW Brzuśce

Dnia 9 lipca 2016 roku  na placu rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich gmina Pelplin odbył się XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

Gminny Turniej KGW rozstrzygnięty - Gminę Pelplin reprezentować będzie KGW z Międzyłęża

Dnia 25 czerwca 2016 roku w Pomyjach odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pelplin. Do rywalizacji stanęło 8 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pelplin: KGW z Bielawek, Gręblina, Janiszewa, Międzyłęża, Pomyj, Rożentala, Rudna i Wielkiego Garca.

Przybyłe panie powitała Krystyna Gierszewska przewodnicząca Gminnej i jednocześnie Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodyni imprezy, a zarazem sołtys wsi i przewodnicząca KGW w Pomyjach Joanna Żuraw.

"Dziczyzna na Kociewiu"

W sobotę 18 czrewca 2016 roku przystań Jana III Sobieskiego, u podnórza pelplińskiej katedry, tonęła w kolorowych barwach pomorskich regionów: Powiśla, Kaszub i Kociewia. Powodem tak licznego udziału kobiet w kolorowych strojach i myśliwych w zielonych mundurach było jubileuszowe święto Kół Gospodyń Wiejskich. To właśnie Pelplin i burmistrz Patryk Demski podjął się organizacji wydarzenia pn. "Wojewódzkie Obchody 150 lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz I Pomorski Festyn Myśliwski i Pelplińska Noc Świętojańska".

150 - lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich

150 lat temu w Piasecznie k. Gniewa na Pomorzu powstała pierwsza na ziemiach polskich organizacja kobiet wiejskich pod nazwą Towarzystwo Gospodyń w Piasecznie ze szkółką dla dziewczat wiejskich. Wydarzyło się to  dokładnie dnia 14 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Kraziewicza, który po wielu spotkaniach i dyskusjach zwołał pierwsze zebranie. Wybrano przewodniczacą, którą zostła  ziemianka Januaria Kalksteinowa.

Dni Pelplina 2016

W dniach 4-5 czerwca 2016 będziemy obchodzić święto miasta - Dni Pelplina. W tym roku jest to szczególne święto, ponieważ obchodzimy 85.lecie nadania praw miejskich Pelplinowi.
Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza do wspólnego świętowania.

Plakat - Dni Pelplina 2016

"Skarby kociewskich jabłoni" - konkurs plastyczny dla dzieci

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Kociewia do udziału w konkursie plastycznym, który tym razem nosi tytuł "Skarby kociewskich jabłoni".

Konkurs przeprowadzony jest jak zwykle w ramach dorocznego święta kociewskiej kuchni w Subkowach - ”Sympozjum Kulinarnego - "O jeściu na Kociewiu". Kolejna VII edycja tej uroczystości poświęcona jest jabłkom, jabłoniom, rarytasom z jabłek.

Konkurs trwa od 1 maja 2016 roku - 30.08.2016 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach podczas gali finałowej.

"W cieniu lignowskiego kościoła"

Dnia 15 grudnia 2015 roku w Lignowach Szlacheckich odbyła się gala podsumowująca międzypokoleniowy projekt „Ocalić od zapomnienia” realizowany przez miejscową organizację Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z

Ocalić od zapomnienia

Dnia 15 grudnia o godz. 12:00 w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich odbędzie sie gala podsumowujaca projekt "Ocalić od zapomnienia". Efektem działań projektowych będzie album „W cieniu lignowskiego kościoła”, który opowiada o międzywojennym, wojennym i powojennym życiu mieszkańców wsi Lignowy Szlacheckie położonej w gminie Pelplin w powiecie tczewskim. Książka liczy 88 stron formatu A4 i 130 fotografii z rodzinnych zbiorów mieszkańców wsi.

VII Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet wraz z Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie po raz siódmy zaprasza mieszkańców powiatu tczewskiego na Powiatowy Przeglad "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu", który odbędzie sie dnia 12.12.2015 roku o godz. 11:00 w Fabryce Sztuk w Tczewie.

W świątecznym klimacie wesołych kolęd śpiewanych przez chór Szkoły Katolickiej z Tczewa oraz smakując potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin powiatu tczewskiego spędzić można sobotnie płudnie. 

Serdecznie zapraszamy.

Kolejne Sympozjun Kulinarne i serowa uczta za nami

W minioną sobotę 3 października 2015 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna , aromatyczna i muzyczna impreza - VI Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu. Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach i Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie przy dofinansowaniu Powiatu Tczewskiego. Wydarzenie włączone zostało w obchody V Kongresu Kociewskiego.

VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Zapraszamy na smaczne świętowanie do Domu Kultury w Subkowach dnia 3 października 2015 roku.

W ramach obchodów V Kongresu Kociewskiego odbędzie sie VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Wydarzenie współfinansuje Powiat Tczewski

VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet włączając się w obchody V Kongresu Kociewskiego organizuje VI Sympozjum Kulinarne „O jeściu na Kociewiu”. Wydarzenie odbędzie się dnia 3 października 2015 roku w Domu Kultury w Subkowach. Początek godzina 11:00

Kolejne kociewskie potrawy na Liście Produktów Tradycyjnych

Dnia 24 sierpnia 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisało na Listę Produktów Tradycyjnych dwie kolejne potrawy z gminy Pelplin. W kategorii gotowe dania i potrawy „gryz-kociewski deser” oraz w kategorii oleje i tłuszcze „szmalec kociewski ze skrzeczkami”. Zgłosiła je, podobnie jak poprzednie cztery potrawy za pośrednictwem Marszałka Województwa Pomorskiego mieszkanka Lignów Szlacheckich Krystyna Gierszewska. Gratulujemy.

Powiatowy Turniej KGW za nami

Dnia 11 lipca 2015 roku  na terenie Stanicy przy Leśniczówce Bukowiec gmina Subkowy odbył się XIX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

XIX Powiatowy Turniej KGW

Kociewskie Forum Kobiet i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zapraszają na XIX Powiatowy Turniej KGW, który odbedzie sie dnia 11 lipca 2015 roku w Stanicy Myśliwskiej w Leśnictwie Bukowiec gm. Subkowy. Początek godz. 11:00

regulamin-_turniej_kgw.doc

Wizyta studyjna w Garncarskiej Wiosce

W dniach 12-13 czerwca 2015 r.  44 osobowa grupa kobiet z powiatu kościerskiego, kwidzyńskiego, starogardzkiego i tczewskiego działających na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich m.in. liderki wiejskie, właścicielki gospodarstw agro- i ekoturystycznych, przedstawicielki stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich z województwa pomorskiego brały udział w wizycie studyjnej do Przedsiębiorstwa Społecznego „Garncarska Wioska” sp. z o.o. w miejscowości Kamionka k/Nidzicy.

Ocalić od zapomnienia

„Ocalić od zapomnienia”, to tytuł międzypokoleniowego projektu realizowanego przez Kociewskie Forum Kobiet w partnerskie z Zespołem Kształcenia i Wychowania w Rudnie w okresie od maja do grudnia 2015 roku.

Konkurs Plastyczny "Serowe Przysmaki"

Po raz kolejny zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Kociewia do udziału w konkursie plastycznym. Tym razem konkurs nosi tytuł "Serowe Przysmaki", a przeprowadzony jest jak zwykle w ramach VI Sympozjum Kulinarnego - "O jeściu na Kociewiu". Roztrzygnięcie konkursu nastąpi 3 października 2015 roku w Domu Kultury w Subkowach podczas gali finałowej. W tym roku święto kociewskiej kuchni odbywa się pod hasłem "Sery, twarogi i glómzy".

Strony