Get Adobe Flash player

Archiwum aktualności

"O czym mówią wieki..." cd...

Dnia 7 maja 2019 roku odbyły się kolejne warsztaty historyczne w projekcie "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni". Tym razem poświęcone wsi Lignowy Szlacheckie i okolic oraz Polski w okresie medzywojennym, a dnia 14 maja br. grupa uczestników projektu wyjechała do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"O czym mówią wieki..." cd...

Kolejne trzecie już warsztaty w ramach projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" odbyły się dnia 23 kwietnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich.

Na początku pan Krzysztof Zieliński przedstawił kolejnych proboszczów urzędujących w lignowskiej parafii od 1816 roku po czasy współczesne. Mówił o tym skąd przybyli do Lignów, czym się zasłużyli dla parafii:

Binerowski Ludwik 1816-1838

Pomieczyński Antoni 1838-1857   (dziekan gniewski 1837-1857)

Wierciński Wojciech 1857-1859

"O czym mówią wieki..." cd...

Drugie warsztaty w zakresie historii wsi Lignowy Szlacheckie i Pomorza Nadwiślańskiego oraz terenów Pelplin – Gniew i Kociewia w ramach projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" odbyły się dnia 9 kwietnia 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich.

"O czym mówią wieki..."

Realizacja projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni" już się rozpczęła. Dnia 26 marca 2019 roku odbyły sie pierwsze (z czterech) warsztaty historyczne, które przygotował i prowadził Krzysztof Zieliński z-ca dyrektora Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie, historyk, Lignowianin. Pan Krzysztof dla 15 osobowej grupy przygotował dużo ciekawostek historycznych oraz niespodzianek w postaci pocztówki z 1914 roku, zdjęć oraz książki "Wsie powiatu tczewskiego w świetle archiwaliów od 1305 roku".

BLIŻEJ SIEBIE

"Bliżej siebie", to kolejny projektt, który realizoać będziemy w 2019 roku. Jest to zadanie publiczne współfinanowane ze środków otrzymanych od Gminy Pelplin. Umowa na dotacje w wysokości 1.500,00 została podpisana dnia 14.03.2019 roku. Całe zadanie trwać będzie do końca lipca br.

Święto Kociewskiej Kuchni po raz X

Z radością informujemy, że w tym roku także odbędzie się znane już mieszkańcom powiatu tczewskiego wydarzenie jakim jest "Sympozjum Kulinarne - O jesciu na Kociewiu". Dzięki dofinansowaniu przez Powiat Tczewski w wysokości 6.000,00 w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie rozwoju kultury z powiecie tczewskim na 2019 rok spotkamy się po raz X,  jak zawsze w pierwszą sobotę października tj. 05.10.2019 r. 

Przyjdź! Nie zwlekaj!

Zapraszamy mieszkańców wsi Ligowy Szlacheckie i Gminy Pelplin. Już niebawem dnia 26.03.2019 roku rozpoczyna się realizacja projektu "O czym mówią wieki, a co pachnie w kuchni".

Projekt zakłada przeprowadzenie 16 różnorodnych warsztatów ( łącznie 48 godzin), podczas których zgłębicie wiedzę na temat historii wsi Lignowy Szlacheckie i okolic, dawnych, tradycyjnych potraw rodzimej kuchni oraz środowiska przyrodniczego Kociewia. Ponadto pojedziemy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Umowa grantowa podpisana

Dnia 28.01.2019 roku nastąpiło podpisanie umowy grantowej z Lokalną Grupą Działania "Wstęga Kociewia". Projekt pod tytułem "O czym mówia wieki, a co pachnie w kuchni" realizować będziemy od 01.03.2019 do 31.10.2019 roku. Celem operacji jest aktywizacja mieszkańców wsi Lignowy Szlacheckie i gminy Pelplin oraz pogłębienie wiedzy związanej z dziedzictwem kulinarnym, historycznym i ekologicznym obejmujacej część Kociewia, Pomorze Nadwiślańskie, obszar wsi i terenów Pelplin- Gniew poprzez organizację tematycznych warsztatów historycznych, kulinarnych i ekologicznych.

Magda Gessler smakuje Kociewie.

Co za emocje! Co za wyróżnienie!  Niekwestionowany utorytet kulinarny w Polsce - Pani Magda Gessler bęzie u nas!

Dnia 5 grudnia 2018 roku Kociewskie Forum Kobiet gościło Panią Magdę Gessler - restauratorkę i prowadzacą program Kuchenne Rewolucje oraz jurorkę polskiej edycji MasterChef. 

IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Dnia 6 października 2018 roku o godz. 16:00 w Domu Kultury w Subkowach odbędzie sie IX Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu". Zapraszamy wszystkich miłośników kociewskiej kuchni. Szczegóły programu poniżej.

 

Konkurs rodzinny "Buraczany ludzik"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Buraczany ludzik", który odbędzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2018 r.

Kociewsko-śląskie kolędowanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie

Już od dziewięciu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie oraz drugi rok z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Kociewsko-śląskie kolędowanie

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują IX Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się dnia 9 grudnia 2017 roku o godz. 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

 

Świąteczny nastrój zapewni koncert zespołu ze Śląska „Olzanki”

IX Powiatowa Gala Wolontariatu

Szanowni Państwo,
 
Informuję, iż w dniu dzisiejszym na stronie Powiatu Tczewskiego zamieszczono informację na temat Powiatowej Gali Wolontariatu.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułem i załączonymi dokumentami i rozważenia uczestnictwa w:
  • konkursie (termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upływa z dniem 26 listopada 2017 r.)
  • IX Powiatowej Gali Wolontariatu (8 grudnia 2017 r. godz. 18:00 w Zespole Szkół w Morzeszczynie).

"Brukiew na gęsinie" w TVP2

Tak, tak, to kociewski ajntop „brukiew na gęsinie” na ogólnopolskiej antenie w TVP2 promował KOCIEWIE.

Kociewska bania bohaterką "VIII Sympozjum Kulinarnego - O jeściu na Kociewiu"

W minioną sobotę 7 października 2017 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się dyniowa uczta połączona z kuchnią myśliwską - VIII Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu. Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie, Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy w Gdańsku, Kołem Łowieckim Szarak w Tczewie, Wojewódzkim Związkiem Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Kołem Gospodyń Wiejskich z Brzuśc.

VIII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu”

W imieniu organizatorów i partnerów serdecznie zapraszam miłośników regionalnej kuchni na VIII Sympozjum Kulinarne  „O jeściu na Kociewiu”, które odbędzie się  w Domu Kultury w Subkowach dnia 7 października 2017 roku. Początek godz. 16:00

Konkurs kulinarny "Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców"

W imieniu Stowarzyszenia Centrum Aktywnych Gniew zapraszamy mieszkańców Kociewia do udziału w konkursie pt.: „Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”.

Konkurs jest częścią projektu: Dawne odmiany drzew owocowych w północnej części Kociewia. Rezerwuar przyrodniczy, genetyczny i kulturowy Doliny Dolnej Wisły.

Regulamin i karta zgłoszenia:

Regulamin konkursu na

„Najlepsze danie z wykorzystaniem lokalnych owoców”

Konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet i Dom Kultury w Subkowach zapraszają mieszkańców Kociewia na konkurs rodzinny "Rzeźba w dyni", który odbedzie się podczas warsztatów rzeźbiarskich organizowanych dnia 04.10.2017 (środa) o godz. 16:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Subkowach.

Konkurs kulinarny "Zupa z dyni"

W trosce o popularyzację regionalnej kuchni Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie kulinarnym.

XXI Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Starostwo Powiatowe w Tczewie, Gmina Tczew,

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet,

Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie,

Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku

Piękny zwyczaj pielęgnowania tradycji

Już od ośmiu lat piękny zwyczaj dbania o dziedzictwo kulturowe i kulinarne Kociewia związany ze Świętami Bożego Narodzenia kontynuuje Kociewskie Forum Kobiet z partnerami, siedem lat we współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  i Fabryką Sztuk w Tczewie, w tym roku z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie.

 

Zapraszamy na kolejny Przeglad Stołów Bożonarodzeniowych

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet w Lignowach Szlacheckich  przy współpracy z partnerami,  Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pelplinie, organizują VIII Powiatowy Przegląd „Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu”, który odbędzie się

dnia 10 grudnia 2016 roku o  godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

W Przeglądzie uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tczewskiego.

VIII Powiatowa Gala Wolontariatu

Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego ogłasza nabór nominacji osób, grup, instytucji i firm, które mogą poszczycić się wyjątkową i wybitną aktywnością społeczną. Nagrody w aż 6 kategoriach zostaną wręczone podczas VIII Powiatowej Gali Wolontariatu 9 grudnia 2016, której gospodarzem jest Gmina Subkowy.

VII Sympozjum Kulinarne – „O jeściu na Kociewiu” i jabłecznikowa uczta za nami.

 

W minioną sobotę 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna ,  pachnąca jabłkami impreza - VII Sympozjum Kulinarne – "O jeściu na Kociewiu". Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach, Powiatem Tczewskim, Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Wydarzenie dofinansowane przez Powiat Tczewski.

Co roku październikowej imprezie towarzyszą inne, kociewskie potrawy.  W tym roku królowały „JABŁKA”.

VII kulinarne święto tuż, tuż

 

Jak co roku w pierwszą sobotę października 2016 roku w Subkowach odbywać się będzie kolejne VII Sympozjum Kulinarne - O jeściu na Kociewiu.

Kociewie – emocje dla każdego na sierpień już są

À propos czasu… Dawno temu nie było Kociewia i bardzo długo nie było Kociewia. O tym w drugim numerze naszego magazynu. Także o tym, jak odległe dzieje powróciły na dzisiejsze Kociewie – kiedy, dzięki komu i w jaki sposób.
A co poza głównym tematem numeru?

Gazeta na lipcowe lato

Lipiec to bodaj najchętniej wybierany przez większość ludzi miesiąc urlopów i wakacyjnych wypoczynków. To nie czas na zbytnie interesowanie się sytuacją polityczną w kraju, aktualną koniunkturą na rynkach finansowych czy bieżącymi doniesieniami medialnymi ze świata -  sezon ogórkowy. W czasie urlopu, wypoczynku, wyjazdów rekreacyjnych częściej sięgamy po słowo pisane ale lekkie, łatwe i przyjemne. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE przygotowała specjalne wydanie magazynu na lipiec.
 

10-lecie Kociewskiego Forum Kobiet

 

W sobotę 9 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet świętowało jubileusz 10-lecia działalności.  Gościem honorowym był burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski, a patronat honorowy nad imprezą sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zwyciężyło KGW Brzuśce

Dnia 9 lipca 2016 roku  na placu rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich gmina Pelplin odbył się XX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Tczewskiego.

Gminny Turniej KGW rozstrzygnięty - Gminę Pelplin reprezentować będzie KGW z Międzyłęża

Dnia 25 czerwca 2016 roku w Pomyjach odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pelplin. Do rywalizacji stanęło 8 Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pelplin: KGW z Bielawek, Gręblina, Janiszewa, Międzyłęża, Pomyj, Rożentala, Rudna i Wielkiego Garca.

Przybyłe panie powitała Krystyna Gierszewska przewodnicząca Gminnej i jednocześnie Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodyni imprezy, a zarazem sołtys wsi i przewodnicząca KGW w Pomyjach Joanna Żuraw.

"Dziczyzna na Kociewiu"

W sobotę 18 czrewca 2016 roku przystań Jana III Sobieskiego, u podnórza pelplińskiej katedry, tonęła w kolorowych barwach pomorskich regionów: Powiśla, Kaszub i Kociewia. Powodem tak licznego udziału kobiet w kolorowych strojach i myśliwych w zielonych mundurach było jubileuszowe święto Kół Gospodyń Wiejskich. To właśnie Pelplin i burmistrz Patryk Demski podjął się organizacji wydarzenia pn. "Wojewódzkie Obchody 150 lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz I Pomorski Festyn Myśliwski i Pelplińska Noc Świętojańska".

150 - lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich

150 lat temu w Piasecznie k. Gniewa na Pomorzu powstała pierwsza na ziemiach polskich organizacja kobiet wiejskich pod nazwą Towarzystwo Gospodyń w Piasecznie ze szkółką dla dziewczat wiejskich. Wydarzyło się to  dokładnie dnia 14 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Kraziewicza, który po wielu spotkaniach i dyskusjach zwołał pierwsze zebranie. Wybrano przewodniczacą, którą zostła  ziemianka Januaria Kalksteinowa.

Dni Pelplina 2016

W dniach 4-5 czerwca 2016 będziemy obchodzić święto miasta - Dni Pelplina. W tym roku jest to szczególne święto, ponieważ obchodzimy 85.lecie nadania praw miejskich Pelplinowi.
Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza do wspólnego świętowania.

Plakat - Dni Pelplina 2016

"Skarby kociewskich jabłoni" - konkurs plastyczny dla dzieci

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Kociewia do udziału w konkursie plastycznym, który tym razem nosi tytuł "Skarby kociewskich jabłoni".

Konkurs przeprowadzony jest jak zwykle w ramach dorocznego święta kociewskiej kuchni w Subkowach - ”Sympozjum Kulinarnego - "O jeściu na Kociewiu". Kolejna VII edycja tej uroczystości poświęcona jest jabłkom, jabłoniom, rarytasom z jabłek.

Konkurs trwa od 1 maja 2016 roku - 30.08.2016 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 października 2016 roku w Domu Kultury w Subkowach podczas gali finałowej.

"W cieniu lignowskiego kościoła"

Dnia 15 grudnia 2015 roku w Lignowach Szlacheckich odbyła się gala podsumowująca międzypokoleniowy projekt „Ocalić od zapomnienia” realizowany przez miejscową organizację Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z

Ocalić od zapomnienia

Dnia 15 grudnia o godz. 12:00 w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich odbędzie sie gala podsumowujaca projekt "Ocalić od zapomnienia". Efektem działań projektowych będzie album „W cieniu lignowskiego kościoła”, który opowiada o międzywojennym, wojennym i powojennym życiu mieszkańców wsi Lignowy Szlacheckie położonej w gminie Pelplin w powiecie tczewskim. Książka liczy 88 stron formatu A4 i 130 fotografii z rodzinnych zbiorów mieszkańców wsi.

VII Powiatowy Przegląd "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet wraz z Biurem Powiatowym Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie po raz siódmy zaprasza mieszkańców powiatu tczewskiego na Powiatowy Przeglad "Stół Bożonarodzeniowy na Kociewiu", który odbędzie sie dnia 12.12.2015 roku o godz. 11:00 w Fabryce Sztuk w Tczewie.

W świątecznym klimacie wesołych kolęd śpiewanych przez chór Szkoły Katolickiej z Tczewa oraz smakując potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin powiatu tczewskiego spędzić można sobotnie płudnie. 

Serdecznie zapraszamy.

Kolejne Sympozjun Kulinarne i serowa uczta za nami

W minioną sobotę 3 października 2015 roku w Domu Kultury w Subkowach odbyła się smaczna , aromatyczna i muzyczna impreza - VI Sympozjum Kulinarne – O jeściu na Kociewiu. Uroczystość zorganizowało Kociewskie Forum Kobiet w partnerstwie z Gminą Subkowy, Domem Kultury w Subkowach i Lokalną Organizacją Turystyczną w Tczewie przy dofinansowaniu Powiatu Tczewskiego. Wydarzenie włączone zostało w obchody V Kongresu Kociewskiego.

VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Zapraszamy na smaczne świętowanie do Domu Kultury w Subkowach dnia 3 października 2015 roku.

W ramach obchodów V Kongresu Kociewskiego odbędzie sie VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Wydarzenie współfinansuje Powiat Tczewski

VI Sympozjum Kulinarne "O jeściu na Kociewiu"

Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet włączając się w obchody V Kongresu Kociewskiego organizuje VI Sympozjum Kulinarne „O jeściu na Kociewiu”. Wydarzenie odbędzie się dnia 3 października 2015 roku w Domu Kultury w Subkowach. Początek godzina 11:00

Strony