Get Adobe Flash player

AKADEMIA RĘKODZIEŁA – warsztaty dotyczące rękodzieła i etnografii

Akademia Rękodzieła to trzecie zadanie projektu,  podczas którego uczestniczki zdobyły wiedzę o zasadach doboru kolorów, wzorów oraz o najnowszych trendach wykorzystania rękodzieła w sztuce użytkowej.  W ramach Akademii Rękodzieła przeprowadzono cztery grupy warsztatów:

Koronkarstwo i haft kociewski” – zajęcia przeprowadzono w maju i czerwcu 2013 r.  Podczas zajęć beneficjentki wykonały serwetki haftem kociewskim wg szkoły haftu Marii Wespa z Morzeszczyna oraz koronkowe kwiatki na gałązce.
instruktaż haftu kociewskiego

Decoupege” - czyli ozdabianie techniką serwetkową przedmiotów z drewna, szkła i ceramiki poprzez nakładanie farby, lakieru, naklejanie wzoru i ponowne pokrycie lakierem. Zajęcia prowadzone były w maju i czerwcu 2013 r. Podczas warsztatów uczestniczki wykonały wazony, deski, półmiski, szkatułki, dzbanki i inne przedmioty użytkowe.

Malowanie na szkle i ceramice” – zorganizowano w lipcu 2013 r. Podczas warsztatów ozdabiano motywami kociewskimi i nie tylko serwisy kawowe, kubki do mleka, filiżanki, tależyki i inne przedmioty użytkowe za pomocą farb, pędzli i konturówek w aplikaturach.

Wykłady etnograficzne z historii Kociewia” – przeprowadzono w sierpniu 2013 r. Zajęcia prowadzone przez etnologa były ciekawym uzupełnieniem zdobytej wiedzy praktycznej  przez uczestniczki projektu. Granice Kociewia, etymologia nazwy, haft i strój kociewski, budownictwo ludowe oraz wierzenia ludowe, to tematy, których z zainteresowaniem wysłuchały beneficjentki projektu.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego
„Akademia Tradycji Kociewskich”