Get Adobe Flash player

150 - lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich

150 lat temu w Piasecznie k. Gniewa na Pomorzu powstała pierwsza na ziemiach polskich organizacja kobiet wiejskich pod nazwą Towarzystwo Gospodyń w Piasecznie ze szkółką dla dziewczat wiejskich. Wydarzyło się to  dokładnie dnia 14 marca 1866 roku z inicjatywy Juliusza Kraziewicza, który po wielu spotkaniach i dyskusjach zwołał pierwsze zebranie. Wybrano przewodniczacą, którą zostła  ziemianka Januaria Kalksteinowa. Juliusz Kraziewicz kilka lat  wcześniej, dnia 1 października 1862 roku założył  pierwsze kółko rolnicze zwane Włościańskie Towarzystwo Rolnicze w Piasecznie

Rok po założeniu Towarzystwa Gospodyń w Piasecznie w pobliskim Bobowie powstało kolejne Towarzystwo Gospodyń. Następne tworzące się organizacje kobiece szybko zyskiwały popularność i znaczenie, stając się pierwowzorem dzisiejszych Kół Gospodyń Wiejskich. Założyciel Juliusz Kraziewicz widział sens istnienia tych organizacji  w sprawach wówczas najprostrzych, takich jak poprawa gospodarności, upowrzechnianie ogrodnictwa, popularyzacja regionalnego folkloru i zachowanie świadomości narodowej. Od tego momentu datuje się historia kobiecej samorządności na wsi. Wcześniej kobiety zbierały się spontanicznie, po sąsiedzku, do wspólnego darcia pierza, kiszenia kapusty czy innych prac.

Dziś w 150 rocznicę powstania pierwszego Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce oraz ceniąc dorobek Kół Gospodyń Wiejskich, na terenie całego kraju świętuje się to wydarzenie. Fakt, iż pierwsze KGW powstało właśnie na ziemiach pomorskich, na Pomorzu także organizowane są różne uroczystości. Jedną z nich są Wojewódzkie Obchody 150- lecia Kół Gospodyń Wiejskich połączone z I Pomorskim Festynem Myśliwskim, które odbędą się w Pelplinie dnia 18.06.2016 roku. Głównym organizatorem jest Gmina Pelplin.

 

Serdecznie zapraszamy!

Plakat - 150-lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich