Get Adobe Flash player

10-lecie Kociewskiego Forum Kobiet

 

W sobotę 9 lipca 2016 roku Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet świętowało jubileusz 10-lecia działalności.  Gościem honorowym był burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski, a patronat honorowy nad imprezą sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Sala w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich przybrała odświętny wygląd i ozdobiona została tkanioną malowaną haftem kociewskim.  Na rozstawionych sztalugach i tablicach prezentowano wystawę pt.: ”Być gospodynią to za mało”. Duże fotografie  pokazywały realizowane inicjatywy: festiwale i wydarzenia lokalne, imprezy cykliczne o zasięgu powiatowym, wydane publikacje, a także szkolenia, kursy, warsztaty, pokazy, w których uczestniczyły mieszkanki gminy Pelplin i powiatu tczewskiego.

Jubileusz rozpoczęła Krystyna Gierszewska prezes zarządu Kociewskiego Forum Kobiet, która powitała przybyłych gości, przedstawiła okoliczności powstania organizacji i podstawowe cele jakie sobie postawiły inicjatorki. Następnie podsumowała 10 letni, bogaty dorobek stowarzyszenia, który składa się z dziesiątek projektów kultywujących tradycje kuchni kociewskiej w tym dofinansowanych przez gminę Pelplin i powiat tczewski oraz z programów unijnych takich jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Inicjatywy minionego dzisięciolecia zaprezentowała na dwa sposoby: za pomocą pokazu multimedialnego oraz książki wydanej z okazji jubileuszu pt. "Być gospodynią to za mało", którą otrzymali goście obecni na uroczystości.

Następnie na ręce zarządu stowarzyszenia składano życzenia, kwiaty i listy gratulacyjne  z okazji jubileuszu. Złożyli je między innymi: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz miasta i gminy Pelplin Patryk Demski, w imieniu starosty tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego Magdalena Olszewska, wójt gminy Subkowy Mirosław Murzydło, burmistrz miasta i gminy Gniew Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, profesor Uniwersytetu im. Karola Wielkiego w  Bydgoszczy Maria Pająkowska-Kensik, przedstawiciel Fundacji Pokolenia Artur Rajkowski, kierownik biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Piotr Kończewski, reprezentanci Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tczewie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Czarlina.

Po gratulacjach, życzeniach i głośnym "100 lat" na środek sali wniesiono jubileuszowy tort ozdobiony logo stowarzyszenia, a na scenie wystąpił zespół Adam i Agata oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Czarlina. Następnie rozpoczęły się jubileuszowe pogaduchy i tańce przy akompaniamencie zespołu muzycznego. 

Powyższe wydarzenie odbyło sie w ramach projektu "Jubileuszowe pogaduchy - organizacja uroczystości i wydanie publikacji z okazji X lecia Kociewskiego Forum Kobiet" współfinansowanego przez Gminę Pelplin w ramach otwartego konkursu ofert na realizacje zadania publicznego Gminy Pelplin w 2016 roku.

Powyższe wydarzenie współorganizowała Lokalna Grupa Działania "Wstęga Kociewia" oraz Bank Spółdzielczy w Tczewie.